Co to jest TFP (time for prints)?

 
Definicja „Time for Prints”:

Fotograf przygotowuje zdjęcia i udostępnia je modelce bez opłaty aby modelka mogła rozbudować swoje portfolio – w zamian za to że modelka pozuje, i bez żadnych opłat udziela fotografowi prawa do wykorzystania jej wizerunku w ramach portfolio fotografa.

 
Nazwa TFP pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Time For Prints. Termin pochodzi z czasów kiedy nie istniały jeszcze aparaty cyfrowe. Podobnie jak dziś, wtedy także za wywołanie filmów i zrobienie papierowych zdjęć trzeba było płacić. Modelki podczas rozwoju kariery musiały zdobywać doświadczenie, dokumentować swoją pracę, wysyłać swoje portfolio do agencji. Niestety, modelki bez dużego doświadczenia nie mogły liczyć na to, że ktoś zrobi im sesję w prezencie, za nic. Jeśli fotograf także poszukiwał możliwości rozbudowania swojego portfolio to, mógł dogadać się z modelką, że razem popracują aby mieć co pokazać zleceniodawcom. Obie strony poświęcały swój czas (Time), aby mieć wysokiej jakości zdjęcia (Prints), pomagające w zdobyciu komercyjnych zleceń. Dokładniej: modelka pozuje, i udziela fotografowi prawa do wykorzystania jej wizerunku bez żadnych opłat, fotograf przygotowuje zdjęcia i udostępnia je modelce bez opłaty, aby mogła prezentować swoje umiejętności. Czyli: Time For Prints.
 
Krótko: TFP (polska nazwa: zdjęcia za pozowanie) to takie sesje, przy których wszystkie strony wnoszą jakiś swój wkład, każda strona czerpie korzyści, a transakcja nie przynosi żadnej ze stron bezpośrednich korzyści finansowych. Sesje takie są wspomagane najczęściej przez wizażystów i fryzjerów organizowanych przez modeli.

Info:
Larido zawiera umowę TFP z modelami na piśmie (wzór dostępny w Larido).
Nie współpracujemy z modelami niepełnoletnimi.